Close

grudzień 20, 2018

JAKICH MĘŻCZYZN CHCĄ KOBIETY?

Przy odpowiadaniu na to pytanie, niewątpliwie mogłabym się odwołać to podstawowej odpowiedzi w psychologii: to zależy…

 

Każda kobieta ma swój wymarzony obraz mężczyzny idealnego, tego z którym założy rodzinę i będzie z nim do końca życia.

Ale czy są jakieś stałe zasady, którym kobiety kierują się przy wyborze partnera?

Postaram się na to odpowiedzieć.

O ile w przypadku mężczyzn, bywa tak, że doszukują się oni trochę innych cech przy wyborze partnerki krótko i długoterminowej, o tyle w przypadku kobiet wiele badań pokazuję, że chcą one zupełnie podobnych cech u partnera, niezależnie czy mają zamiar spędzić z nim krótką chwilę czy też całe życie.

Nigdzie nie zdarza się, aby ludzie w jednakowym stopniu pożądali wszystkich przedstawicieli płci przeciwnej. Zapewne każda kobieta w obecnym świecie ma swoje indywidualne upodobania, którymi kieruje się przy wyborze mężczyzny, natomiast ewolucja wypracowała w nas pewne stałe wzorce, którymi podświadomie się kierujemy.

Pierwszym z podstawowych mechanizmów biologicznych jest zapewne potrzeba do zdobycia jak najlepszych genów i rozpowszechnienia ich dalej. Szukamy najlepszego partnera o cechach znamionujących między innymi męskość i atrakcyjność, życzliwość, inteligencję, zamożność i bycie dobrym ojcem.

 

Chcemy zasobów.

Skłonność do wybierania partnerów dysponujących większymi zasobami dóbr jest zapewne jednym z najpowszechniejszych upodobań.

Niewątpliwie, mężczyźni zdają sobie sprawę z przyciągającej mocy zasobów i dlatego w pewnych kręgach obwieszają się złotymi łańcuchami i drogimi zegarkami na nadgarstku lub puszą swoimi bezwstydnie drogimi samochodami niczym paw barwnym ogonem.

Kobieta wybiera partnera, który jest w stanie zapewnić jej i dzieciom odpowiednie warunki. Niewątpliwie to my, częściej ponosimy większe nakłady rodzicielskie. Ciąża, poród, późniejszy czas opieki nad małym dzieckiem niejako wyklucza nas z życia zawodowego, dlatego oczekujemy od partnerów, że zadbają o nas i potomstwo podczas gdy my nie jesteśmy w stanie tego zrobić.

 

Chcemy władzy.

Nie, nie… nie chodzi oto, że chcemy wami rządzić 🙂

Jak powiedział kiedyś Henry Kissinger: „Władza jest największym afrodyzjakiem”. Władza i pozycja społeczna niewątpliwie świadczy również o posiadanych zasobach materialnych mężczyzny, dlatego częściej wybieramy partnera o odpowiednim statusie, który zagwarantuje nam pozycję oraz zapewni wszystko co najlepsze naszym pociechom. Historyczne analizy antropologów przekonują, że w licznych społeczeństwach pozycja społeczna mężczyzny przekładała się wprost na liczbę żon, a w konsekwencji i dzieci. Na przykład zgodnie z prawem oligarchicznego imperium Inków głównym osobom w państwie przysługiwało 50 żon, gubernatorom prowincji – 30 żon, zaś pomniejszym wodzom plemiennym – „zaledwie” pięć (Betzig, 1986). Nietrudno zauważyć, że w tej sytuacji znaczna część mężczyzn skazana była na bezżenność.

 

Wolimy starszych.

Wyjaśnieniem tej skłonności może być fakt, że wraz z wiekiem mężczyzny rosną jego możliwości i dostęp do bogactwa i zasobów.

Kobiety mogą też wybierać starszych mężczyzn ponieważ częściej bywają dojrzalsi od młodszych osobników.

 

Ambicja i pracowitość

Mężczyzna jeszcze biedny, ale już ambitny to taki, który kiedyś stanie się zamożny. Mężczyzna biedny i pozbawiony ambicji to taki, który biednym pozostanie. Stąd też w większości kultur kobiety bardziej sobie cenią ambicję niż zasoby, jak również cenią ją bardziej niż mężczyźni u kobiet.

 

Niezawodność i stałość uczuciowa.

Badania Davida M. Bussa i współpracowników, które obejmowały 37 kultur, wykazały, że na 18 możliwych kryteriów wyboru stałego partnera niezawodność i stałość uczuciowa zajmują drugą i trzecią pozycję – po miłości.

 

Inteligencja jest “seksi”

Jak pisałam wyżej, kobiety wybierają starszych mężczyzn ponieważ częściej bywają dojrzalsi, są bardziej niezawodni, mają większą wiedzę, a jak wiemy lubimy „seksowne mózgi”, możemy z nimi porozmawiam na różne tematy oraz poradzić się, gdy tego potrzebujemy.

 

Czynników, którymi kierujemy się przy wyborze partnera jest tak naprawdę bardzo wiele.

Dopasowanie, komplementarność, podobne zainteresowania, odpowiednie warunki fizyczne, zdrowie czy zaangażowanie, to jeszcze kolejne warunki których doszukujemy się u mężczyzn.

Model roboczy, który małe dziewczynki wynoszą z domów rodzinnych, także w znacznym stopniu determinuje, na  jakich partnerów będą zwracały uwagę w przyszłości.

Jak widać, jest kilka stałych podświadomych schematów, które kierują naszymi wyborami, ale niezależnie od tego, liczą się także czynniki sytuacyjne i zmienna osobowość każdej z nas.

Czasami wszystkie czynniki ewolucyjne odkładamy na bok, gdy w pobliżu pojawi się  „ten jedyny” i poczujemy tak zwaną „miłość od pierwszego wejrzenia” 🙂

 

Dzięki za uwagę!

Pozdrawiam

I.