Close

Listopad 21, 2018

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – kiedy interweniować?

Gdy na świat przychodzi dziecko, każdy rodzic chce zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Okres niemowlęctwa oraz wieku poniemowlęcego to etapy w życiu małego człowieka, w których zmiany w rozwoju następują bardzo szybko. Czasami rodzice nie zdają sobie nawet sprawy kiedy ich dziecko „nabyło nową funkcję”.

Wiele poradników, babć, dobrych znajomych i innych ekspertów od wychowywania dzieci próbuje nas uświadomić kiedy dziecko powinno zacząć siedzieć, chodzić, mówić i tak dalej… Warto jednak zastanowić się czy niektóre porady są odpowiednie. Należy pamiętać, że nawet jeśli są ustalone pewne normy co do rozwoju dziecka to każdy rodzić powinien indywidualnie traktować swoją pociechę. Jeżeli rodzice zaczynają się zastanawiać czy ich dziecko, aby na pewno rozwija się prawidłowo, warto zasięgnąć porad specjalistów.

W większości dużych miast można znaleźć placówki Wczesnego Wspomagania Rozwoju, które profesjonalnie ocenią stan rozwojowy naszego malucha. Do zadania WWR należy: ustalenie na podstawie opinii wydanej przez poradnię pedagogiczno-psychologiczną kierunku i harmonogramu działań wobec dziecka i wsparcie jego rodziny oraz opracowanie i realizacja z dzieckiem i jego rodzicami indywidualnego programu wczesnego wspomagania rozwoju z uwzględnieniem działań wspierających rodzinę. Rodzic powinien udać się do takiej poradni, aby rozwiać swoje wątpliwości.

Jeżeli okaże się, że dziecko potrzebuje wsparcia, powinniśmy nie tylko realizować program w placówce, ale wykonywać różnego typu ćwiczenia z dzieckiem w domu, które terapeuta zaleci.  Jest wiele metod, ćwiczeń, które rodzic może samodzielnie wykonywać w domu bez pomocy specjalisty. Zadania wykonywane w domu to nie tylko wsparcie dla dziecka, ale może się również okazać, że jest to świetny pomysł na wspólne kreatywne spędzanie czasu z naszą pociechą.

Jeżeli rodzic chce jak najlepiej wspomagać swoje dziecko, warto również, aby zapoznał się z fachową literaturą opisującą normy i różnego typu działania, które uświadomią go jak prawidłowo powinno rozwijać się dziecko w danym okresie swojego życia.

Odpowiednio podjęte działania zapewnią nie tylko prawidłowy rozwój dziecka, ale i spokój rodziców.

Pozdrawiam

I. 🙂