Inspiracją do postawienia tej tezy przez Gladwella zapewne były prace Andersa Ericssona, w których opisywał między innymi rolę wczesnego rozpoczynania praktyki w danej dziedzinie, która ma mieć istotny wspływ na późniejsze osiąganie poziomu eksperckiego.
Malcolm Gladwell nie jest psychologiem. Jest dziennikarzem posiadającym nadzwyczajny zmysł obserwacji.
Zdaniem Gladwella, talent to nie wszystko, aby osiągnąć poziom mistrzowski, nie jest on kluczowym wyznacznikiem sukcesu w jakiejkolwiek dziedzinie. Sukces, to także wytrwała praca, ciągłe praktykowanie i ćwiczenie.
Ile to tak naprawdę te dziesięć tysięcy godzin?
Mniej więcej 7 lat po 5 godzin – codziennie. Tylko tyle wystarcza, aby zwiększyć swoją szansę na życiowy sukces. Tylko zwiększyć szansę, bo pewności mieć nie możesz ☺
Ciężko, wytrwała praca, wczesny początek, to mikstura sprawiająca, że będziesz w czymś dobry.
Nawet szukając realnych przykładów tych teorii, wystarczy sięgnąć całkiem niedaleko. Z jednej strony wielcy kompozytorzy tacy jak Mozart, który już w wieku kilku lat komponował swoje pierwsze utwory, z drugiej – nasi rodzimi sportowcy Agnieszka Radwańska, czy znakomity kierowca rajdowy Robert Kubica.
Sukces to ciężka, wytrwała i długa praca. Setki godzin ćwiczeń i poświęcenia, a także mnóstwo przeciwności, które stają na drodze. Czasami nawet to nie zagwarantuje, że akurat Tobie się uda, ale zaczynając dziś i tak wysuwasz się na prowadzenie.
Pozdrawiam
I.