Psychologia pod lupą

EMOCJE

Czym są i po co nam te całe EMOCJE?
Czy człowiek częściej kieruje się rozumem czy sercem?

Strach, złość, szczęście, smutek, miłość, pogarda, żal, współczucie.. to tylko niektóre z nich.

Czy wiesz, że każda emocja wywołuje a naszym organizmie różnego rodzaju zmiany fizjologiczne których zadaniem jest przygotować ciało do określonego działania?

szczęście, zwiększa się aktywność ośrodka mózgu, który hamuje uczucia negatywne, powoduje wzrost energii oraz wyciszenie ośrodków, które generują dokuczliwe myśli. Uspokojony organizm jest gotowy do działania oraz dążenia do osiągania wyznaczonych celów.

złość, do naszych rąk napływa krew, dzięki czemu łatwiej możemy „zadać cios” rywalowi lub chwycić za broń. Wzmaga się rytm serca, a adrenalina powoduje przepływ energii wystarczającej do podjęcia szybkiego działania.

strach, krew napływa do dużych mięśni szkieletowych, takich jak mięśnie nóg, dzięki czemu szybciej możemy rzucić się do ucieczki przed niebezpieczeństwem. Uruchamiają się hormony, które zmuszają ciało do czujności i wrażliwości na bodźce płynące z zewnątrz.

Wszystkie emocje są tak naprawdę bodźcami skłaniającymi nas do określonego działania. EMOCJA wywodzi się z łacińskiego czasownika movere – „poruszyć”, „w ruchu”, natomiast przedrostek e oznacza mniej więcej „ku czemuś”.
W przełomowym dla naszego gatunku okresie prehistorycznym emocje odgrywały główną rolę, to od nich zależało czy przeżyjemy czy nie.
Ale jak jest dzisiaj?
Czy bardziej żądzą nami emocje czy po latach ewolucji coś się zmieniło i podejmujemy jedynie świadome decyzje?

Na ogół rozum i emocje działają w ścisłej harmonii. Emocje dostarczają rozumowi informacji, ten z kolei analizuje otrzymane dane i ocenia sytuacje. Dlaczego jednak, tak często uczucia kłócą się z rozsądkiem?
Dlaczego czasami działamy impulsywnie i dajemy ponieść się namiętności?
Odpowiedzią może być zrozumienie jak rozwijał się nasz mózg w ciągu milionów lat ewolucji..

Mózg rozrastał się od niżej położonych, starych części, od wyższych, będących ich swoistym przetworzeniem i udoskonaleniem.
Najstarszą częścią mózgu jest pień mózgowy otaczający szczyt rdzenia kręgowego – ta część reguluje podstawowe funkcje organizmów oraz kontroluje stereotypowe reakcje i ruchy. Ciężko powiedzieć, aby ta część mózgu była zdolna do logicznego myślenia czy uczenia się, jest raczej zaprogramowana do tego by dbała, aby ciało funkcjonowało w należyty sposób.
Z pnia tej najstarszej części mózgu wyłoniły się ośrodki emocjonalne, a po milionach lat ewolucji, z ośrodków emocjonalnych powstał mózg myślący, czyli nasza kora mózgowa.

Jak widać, umysł emocjonalny istniał na długo przed pojawieniem się umysłu racjonalnego, ten fakt wiele wyjaśnia.
W sytuacjach zagrożenia życia, dużo korzystniej było dać się ponieść emocjom i szybko zareagowań, niż racjonalnie zastanawiać się nad tym, co należy zrobić, ponieważ mogłoby to nas kosztować życie.

A co Ty sądzisz? Czy na codzień słuchasz się tego co dyktuje Twoje serce? Czy raczej na chłodno oceniasz sytuacje i szczegółowo analizujesz zanim podejmiesz decyzję?
Daj znać w komentarzu.

A tymczasem, życzę Ci wspaniałego weekendu w otoczeniu tylko tych pozytywnych emocji.

Do zobaczenia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart