Psychologia pod lupą

Jak usprawnić pracę naszego mózgu. 5 praktycznych wskazówek.

Z okazji światowego tygodnia mózgu poczyniłam krótką listę wskazówek , które pozwolą usprawnić nasz najważniejszy narząd w ciele 🙂

 

Mimo, że na co dzień często dzielimy nasz mózg na dwie części, czyli, lewą i prawą półkulę to jest to tylko podział umowny. Tak naprawdę między obiema półkulami cały czas dochodzi do komunikacji, a dzięki tej współpracy możemy codziennie funkcjonować.

Lewa półkula to ta bardziej logiczna, prawa natomiast jest tą częścią bardziej wrażliwą i ukierunkowaną na artystyczne rozumienie świata.

 

Co możesz zrobić, żeby poprawić trochę sprawność Twojej głowy?

Poniżej kilka wskazówek.

 

  1. Sen

Odpowiednia ilość snu to klucz to dobrego samopoczucia. Mózg to mięsień tak samo potrzebuje ćwiczenia, aby się rozwijać, ale potrzebuję również odpowiedniej ilości odpoczynku, aby się zregenerować. W zależności od wieku, ludzie wykazują różne zapotrzebowanie na sen, inaczej dzieci, a inaczej osoby dorosłe. Jeśli weźmiemy pod uwagę osoby dorosłe, to zaleca się około 6-8 godzin snu. Każdy z nas może mieć inaczej, sam możesz zaobserwować kiedy najlepiej funkcjonujesz, czy wtedy gdy prześpisz 12 lub zaledwie 6 godzin.

 

  1. Trenuj swoją głowę.

Krzyżówki, gry, sudoku, mnemotechniki, pisanie, czytanie książek… i wiele, wiele innych ćwiczeń możesz zastosować, aby usprawnić funkcjonowanie mózgu. Nie masz czasu? Znajdź chociaż kilka minut dziennie. W autobusie, jadąc do pracy, siedząc na ławce w parku, gdy dziecko bawi się na placu zabaw, albo w poczekalni u lekarza.

W dzisiejszych czasach nawet nasze telefonu posiadają wiele aplikacji, które pozwolą Ci na trening głowy.

 

  1. Poznawaj

Zacznij interesować się tym, o czym wcześniej nawet nie pomyślałeś. Szukaj inspiracji, chodź do teatru, wybierz się na spacer po lesie i wsłuchaj się w otoczenie, rozmawiaj z ludźmi. Czasem narzekamy na brak inspiracji i mówmy, że jesteśmy mało kreatywni. Nowe doświadczenia na pewno dostarczą Ci ciekawych pomysłów.

 

  1. Śmiech to zdrowie!

Dobry nastrój, śmiech, zabawa – badania dowodzą, że w takich warunkach, w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia, a dodatkowo docieramy do pokładów wiedzy o której dawno już zapomnieliśmy lub nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, że ją posiadamy.

 

  1. Dieta

Zdrowie i dobre samopoczucie bierze się ze środa. Nie na darmo mówimy, że jesteś tym co jesz. Odpowiednia dieta i witaminy pozwolą na utrzymanie całego Twojego ciała oraz mózgu w dobrej kondycji. Pamiętaj też o wodzie, gdy zaczyna brakować w Twoim organizmie wody, od razu boli nas głowa. To znak, aby uzupełnić płyny.

 

Regularne stosowanie tych oraz wielu innych wskazówek, zdecydowanie poprawi Twoje samopoczucie. Wprowadź nawyk rozsądnego postepowania i dbania o całe ciało, a najlepiej zacznij od swojej głowy, bo to właśnie ona steruje całym Twoim organizmem!

 

Pozdrawiam,

I.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart