Psychologia pod lupą

Wsparcie społeczne sposobem na długowieczność.

Czy kiedykolwiek czułeś, że nie dajesz rady? Że jesteś w trudnej sytuacji i sam tego nie ogarniesz?

Nie wiedziałeś jaką decyzję podjąć?

Czy wsparcie innych osób jest człowiekowi potrzebne i co tak naprawdę daje?

Wsparcie społeczne możemy definiować na na różne sposoby. Wsparciem może być samo przebywanie pośród innych osób czyli integracja społeczna lub realna pomoc udzielana jednostce w sytuacji trudnej, stresowej, w sprawach w których sami nie potrafimy sobie poradzić.

Czy wiesz, że dzięki otrzymywaniu oraz dawaniu wsparcia ludzie żyją dłużej? 

Dowiodły tego między innymi badania nad kilkuset starszymi małżeństwami w Detroit, które wykazały, że ich przeżywalność (odnotowywana przez 5 lat) silnie zależała od wsparcia emocjonalnego, jakim obdarzali się małżonkowie, nawet wtedy, gdy kontrolowano wpływ stanu zdrowia, wieku i cech osobowości. Mierzono w tym badaniu nie tylko wsparcie otrzymywane od partnera, ale także im dawane. Zgodnie z regułą wzajemności oba rodzaje wsparcia okazały się silnie skorelowane.

Wsparcie można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

wsparcie emocjonalne, czyli okazywanie zrozumienia i troski

wsparcie informacyjne, czyli doradzanie, pomaganie w odnalezieniu przyczyny problemu czy odnajdywanie sposobów na rozwiązanie go

wsparcie praktyczne, to konkretne działania, wsparcie finansowe, wykonania jakiegoś zadania z którym sami sobie nie radzimy

Jak pokazuje wiele badań, wsparcie ma wiele dobroczynnych skutków na nasze życie począwszy od poprawy samopoczucia, zmniejszenia stresu, poprawy stanu zdrowia fizycznego oraz psychicznego kończąc na wydłużeniu naszego życia.

Dlaczego wsparcie jest ważną przyczyną dobrostanu psychicznego i fizycznego?

Wsparcie społeczne, szczególnie ze strony partnera, z którym jesteśmy w bliskim związku, spełnia funkcję bufora chroniącego przed stresem. Stres to sytuacja w której sobie nie radzimy, oceniamy coś jako zagrażające lub wymagające od nas działań, których podjąć nie możemy lub nie potrafimy. Niemożność poradzenia sobie, szczególnie gdy nagromadzi się wiele czynników, prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości i poczucie beznadziejności. To wszystko powoduje również niekorzystne zmiany fizjologiczne w naszym organizmie (obniżenie odporności) czy szkodliwe zmiany w zachowaniu – używki, nieregularny sen, złe odżywanie, brak snu.

Niektóre badania dowiodły, że w rzeczywistości lepszy wpływ na naszą długowieczność ma wsparcie dawane innym niż otrzymywane, dlatego niezależnie od tego w jakim momencie życia jesteś, jak ciężko może się wydawać, nie zapominaj o innych. 

U mnie sprawdza się to w 100%, gdy jest mi ciężko, tym bardziej staram się pomagać i wspierać innych, bo wiem, że nie tylko poprawia to samopoczucie, ale wraca do nas w odpowiednim momencie ze zdwojoną siłą 🙂

Wspaniałej niedzieli kochani!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart